כל מה שרצית לדעת על רישיון עסק

תנו למומחים שלנו לעבוד עבורכם, לתהליך רישוי עסק מהיר ואפקטיבי!
על פי חוק, מי שפותח עסק מרשימת העסקים המחויבים ברישוי – וכן גם כל עסק שעושה שינוי – חייב לקבל רישיון עסק.
המרכז הישראלי לרישוי עסקים מספק לכם מעטפת של 360 מעלות כדי שאתם תתמקדו בניהול העסק ללא הפרעות ובידיעה שתהליך רישוי העסק מתקדם חלק ומהר. בין אם העסק חדש או מתרחב, אנחנו נשיג לכם את כל האישורים הדרושים ואף נאתר לכם את הנכס הנכון.
מתחילת התהליך ועד סיומו המוצלח, אנחנו כאן איתכם ולמענכם.

מה המטרה של רישיון עסק?

כדי להבין על מה כל הרעש, בואו ניקח לרגע נקודת מבט של לקוח. כלקוחות היינו רוצים לוודא שהעסק שאנחנו נמצאים בו עומד בתקנונים של כיבוי אש, שאנחנו לא נחשפים לחומרים רעילים, שהתקרה לא תקרוס עלינו. היינו רוצים לדעת שהעסק שאנחנו נמצאים בו כלקוחות עבר את כל הבדיקות ונמצא שהוא בטוח עבורנו – כי אם לא, ברור שאנחנו נתבע את הרשויות על נזקים שנגרמו לנו.
כדי להגן על הלקוחות שלנו, כבעלי עסק אנחנו חייבים (גם אם אנחנו לא רוצים) לציית לדרישות העירייה והרשויות השונות בכל הקשור לבטיחות של העסק שלנו: שירותי הכבאות, מחלקת ההנדסה ברשות המקומית, משרד הבריאות, משרד העבודה, משרד החקלאות, משרד התמ"ת, המשרד לאיכות הסביבה והמשטרה.
וזו מטרת רישוי עסקים.

התפקיד שלנו במרכז הישראלי לרישוי עסקים

אנחנו כאן כדי להגן עליכם. לעזור לכם להתמודד עם החוקים המסובכים, לייעץ מה נכון לעשות, איך להשיג את הרישיון בלי לשרוף כסף וזמן תוך שמירה על הכללים. אם צריך לאתר מיקום נכון לעסק, אם צריך תוכניות אדריכליות, ייעוץ משפטי – לכל אלה אנחנו כאן, עבורכם.
הנה דוגמה נפוצה: יזם מקים עסק בלי לבדוק מראש מה הדרישות. משקיע הון בשיפוץ ופרסום ואז מגלה שהמקום לא מתאים לרישוי ו… כל הכסף הלך. אם הוא היה פונה אלינו בשלב ההתחלתי היינו יכולים להצביע על ליקויים במבנה ובתכנון הכללי ולחסוך אובדן של מאות אלפי שקלים.
ליווי שנעשה מראש הוא החיסכון הטוב ביותר, וכמובן הוצאה מוכרת.

לא כל עסק חייב לקבל רישוי

על-פי חוק רישוי עסקים, ישנם תחומי עיסוק מסוימים שמוגדרים כ-'עסקים טעוני רישוי'. מדובר בכ-100 תחומים והם חייבים לבקש רישיון עסק מהרשויות.
באתר זה מפורטים התחומים המחייבים רישיון עסק, אם מצאתם את התחום שלכם ברשימה ולא פעלתם עד כה להסדרת רישוי העסק, פנו אלינו ללא עיכוב.

מתי צריך לפנות אלינו לייעוץ?

פתיחת עסק / סניף חדש
שינוי / הוספה במבנה הפיזי (לדוגמה, שינוי התפריט, הגדלת שטח מטבח, שיפוץ השירותים, סגירת מרפסת וכו')
כל שינוי בבעלות העסק.

כמה זמן נמשך תהליך רישוי העסק?

נתחיל מהבשורות הטובות: עבודה מסודרת עם המרכז הישראלי לרישוי עסקים מקצרת את התהליך. רישוי עסקים הוא תהליך שיכול להיות מורכב ומאוד בירוקרטי, נדרשת הסכמה של רשויות רבות ולכן צריך הרבה סבלנות.

התהליך משתנה מעסק לעסק, בהתאם לתחום הפעילות ולמצב הקיים.
כדי לקבל ייעוץ ראשוני ולהבין טוב יותר מה צפוי לך בתהליך רישוי העסק, יש לפנות אלינו כעת:

קבלו עכשיו ייעוץ ראשוני ובדיקת היתכנות

מי מחויב בהוצאת רישיון עסק?

בריאות רוקחות וקוסמטיקה

מזון מסעדות ומטבחים

מסחר ושונות

נופש אכסניות ובתי מלון

איקון של מגרפה

תעשייה מלאכה ומרלו"גים

דלק ואנרגיה

טיפול בבעלי חיים

אירועים ופסטיבלים

רכב ותחבורה

שמירה ונשקים

מי מחויב בהוצאת רישיון עסק?

בריאות רוקחות וקוסמטיקה

מזון מסעדות ומטבחים

מסחר ושונות

נופש אכסניות ובתי אבות

איקון של מגרפה

תעשייה מלאכה ומרלו"גים

דלק ואנרגיה

חקלאות ובעלי חיים

איקון של לב

ארועים ופסטיבלים

רכב ותחבורה

שמירה ונשקים

בריאות רוקחות וקוסמטיקה

ייצור ו/או אחסנה של מוצרי קוסמטיקה נדרש ברישיון עסק. כל טיפול הכולל מגע באדם אחר (בדיוק כמו מזון) חייב אישור שהחומרים הינם לפי דרישות החוק ועברו את התקינה הישראלית. אין לשכוח כי חומרי קוסמטיקה מוגדרים כחומרים רגישים העלולים לגרום תגובה ללקוח. לדוגמה, חומרים לא מאושרים עלולים לגרום נזק ללקוח, דבר שחושף את העסק לתביעות משפטיות. בנוסף, העסק ללא רישיון עסק לא רשאי לייבא מוצרים לארץ.

מזון מסעדות ומטבחים              

מזון הוא גם חלק משגרת יומנו – אבל גם עלול לגרום לרגישויות ותופעות שליליות. על כן מסעדות המגישות בשר, עופות או דגים, או כל עסק המוכר מזון חייב ברישיון וחייב לדאוג לתהליך עבודה בהתאם להנחיות המשרדים השונים. לצורך כך יש להכין תוכנית אדריכלית ורישום מלל של תהליך העבודה וסוג המזון הנמכר. בשלב זה אפשר להוציא אישור עקרוני של משרד הבריאות ולהתחיל לשפץ בראש שקט ורגוע שהתחלת תהליך מסודר.

מסחר ושונות

הסעיף הזה רלוונטי לעסקים שפועלים בנכס מעל 800 מ"ר. גם אם נאמר לכם בעבר שתחום העיסוק שלכם לא מצריך רישיון עסק (לדוגמה טמבורייה, חנות נעליים, חנות בגדים וכדומה), אם התרחבתם ושטח הנכס הוא מעל 800 מ"ר אתם מחויבים בהתאם לחוק בהוצאת רישיון עסק. רישיון העסק בודק פונקציות שונות שקשורות למבנה, לטיפול בעובדים ומניעת נזק סביבתי, בין היתר.

נופש, אכסניות ובתי אבות  

מקומות הבילוי בהם אנו מתארחים כדי לנקות את הראש מספקים לנו לינה, הסעדה, מתקני ספורט כאלה ואחרים, ג'קוזי ועוד. כל עסק בתחום זה, קטן כגדול, מחוייב בהוצאת רישיון עסק אשר מבטיח שהאורחים מקבלים את התנאים התברואתיים הנדרשים על פי תקן ואת מיטב התנאים. מלון או אכסניות נדרשים להוציא מספר רישיונות לפי היקף המבנה והמתקנים הפועלים בתחומם.

תעשייה מלאכה ומרלו"גים

מפעלי ייצור בכל גודל שיש בהם חומרי גלם כגון ברזל, עץ, פלסטיקה ועוד, נדרשים בהוצאת רישיון עסק. בתהליך עיבוד חומרי גלם אנחנו נדרשים לעמוד בהנחיות המשרד לאיכות סביבה כדי למנוע זיהום קרקע או זיהום סביבתי כמו גם הגנה על העובדים מפני חומרים העלולים לגרום לסכנה בריאותית. בנוסף, הוצאת רישיון עסק מוודא שמתקנים וציוד הנדרשים להיות בתקן בטיחות אכן עומדים בו. ניתן לראות שקיום רישיון עסק מגן על העסק בכך שהוא שומר על עובדיו ועל הנכס עצמו מפני פגיעה.